کاربرد گیاه آلوورا در صنعت تشک و خواص آن
خرداد ۱۱, ۱۳۹۸

تشک نرم یا تشک سفت؛ مقایسه نقاط ضعف و قوت دو نوع مختلف

تشک نرم یا سفت ، کدام بهتر است؟ تشک نرم بخریم یا تشک سفت؟ انتخاب تشک خوشخواب با توجه به تنوع محصولات موجود در بازار کار پیچیده ای است. در این یادداشت تلاش کرده ایم که راهنمایی برای انتخاب بین یکی از مهمترین ویژگی های تشک خوشخواب عرضه کنیم.

تشک نرم یا تشک سفت؛ مقایسه نقاط ضعف و قوت دو نوع مختلف

یک تشک خوب زیربنای یک خواب خوب شبانه است. درنتیجه انتخاب این که کدام تشک برای شما مناسب تر است حقیقتا تصمیمی جدی است. شما یک سوم عمر خود را روی آن سپری می کنید و خوابی که رضایت بخش نباشد باقی زندگی شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. داشتن خوابی باکیفیت و آرامش بخش برای سلامتی عمومی و حال خوب شما ضروری است.

گوناگونی انواع تشک های موجود در بازار بی شمار است و این موضوع تصمیم نهایی را دشوار کرده است و یکی از دشوارترین تصمیم گیری ها هنگامخرید تشک ، انتخاب بین نرمی و سختی آن است. برای هر کدام از این گزینه ها مزایا و معایبی وجود دارد و حقیقتا انتخاب بین این دو کاملا قائم به شخص است. در ادامه نکاتی برای خرید تشک سفت یا نرم آمده است که یاتاک پاشا مطالعه آن را به شما توصیه می کند.

چه چیزی تشک مناسب شما را تعیین می کند؟

گذشته از ترجیحات شخصی، شاخص اصلی در انتخاب تشکی مناسب سلامتی ستون فقرات شما می باشد. ستون فقرات بطور طبیعی سه انحنای جزئی دارد، که حتی زمانی که شما دراز کشیده اید نیاز به حمایت دارد. یک تشک خوب ستون فقرات شما را در حالت انحنای طبیعی خودش حفظ می کند. این یعنی ستون فقرات شما ، سر ، شانه ها ، باسن و لگن ها همه در جهتی طبیعی تنظیم می شوند.

در طول زمان تشک درست، می تواند عضلات را آرام کند و خوابی بهتر ایجاد کرده و حتی وضعیت استقرار شما را بهبود ببخشد. در مقابل تشک بد یا نامناسب می تواند با کمردرد، بخصوص در پایه ستون فقرات، خواب شما را مختل کند و حتی سلامتی عمومی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

تفاوت بین تشک نرم و سخت چیست؟

تفاوت آشکار بین تشک نرم و سفت مربوط به حس آن است. تشک سخت هنگام تماس با بدن انعطاف کمتری نشان می دهد. تشک نرم هنگام وارد شدن فشار آسان تر فشرده می شود. درک این موضوع که تشک ها بین دو حالت سفت و نرم تقسیم نمی شوند بلکه طیفی را از نرم تا سخت تشکیل می دهند، اهمیت دارد. این یعنی گزینه های زیادی وجود دارد که می تواند هم نکات مثبت و هم نکاتی منفی داشته باشد.

همه انواع تشک می تواند از همه نوع ماده ای تشکیل گردد. سفتی یا نرمی یک تشک به کشش فنر یا کشش عمومی ساختمان تشک بستگی دارد. با این حال، ممکن است تشک یک لایه بیرونی داشته باشد که نرمی و سفتی درک شده توسط شخص را تحت تاثیر قرار می دهد. بطور مثال فوم هوشمند روی تشک ممکن است حس سفتی تشک را القا کند در حالی که تشک واقعا سفت نبوده و ساختاری نرم داشته باشد.

در ضمن هر دو نوع تشک در طیفی از قیمت های مختلف برای بودجه های مختلف موجود است. در نهایت در نظر داشته باشید که اگر تشک مناسب خودتان را پیدا کرده اید کمی بیشتر هزینه کردن ارزشش را دارد.

مزایای تشک سفت

زمانی که روی سطحی سفت تر می خوابید، استخوان ها بیشترین فشار وارده را جذب می کنند و فشار کمتری بر عضلات، رگ ها و شریان ها وارد می شود. ماهیچه ها، تنش کمتری تحمل می کنند و گردش خون بهبود پیدا می کند.

همچنین یک تشک سفت از فرو رفتن پائین کمر شما جلوگیری کرده و به جذب اکسیژن بیشتر در حین خواب کمک می کند. شکم دادگی و فرو رفتگی کمتر تشک می تواند به معنی این باشد که وزن بدن بطور مساوی توزیع می شود و هیچ کدام از قسمت های بدن متحمل فشاری اضافی نمی شود.

تشک های سفت عموما برای کسانی که به پشت می خوابند بهتر است، چرا که آن ها سطح با ثبات تر و هموار تر فراهم می کنند. همچنین کسانی که روی شکم می خوابند نیز روی تشک های سخت ، خواب بهتری خواهند داشت.

تشک های خیلی سفت نیز برای مواردی که بدن دچار آسیب شده باشد بطور موقتی برای دوره درمان توسط پزشکان تجویز می شود. البته بطور قطع تشک طبی خیلی سفت برای استفاده طولانی مدت مناسب نخواهد بود.

معایب تشک سفت

انتقال از یک تشک نرم به تشکی سفت می تواند در ابتدا ناراحت کننده باشد. معمولا این موضوع به مرور زمان و با تغییر عادت کم تر می شود. برای افرادی که مبتلا به مشکلات کمر از قبیل اسکولیوز و آرتروز هستند تشک سخت می تواند باعث افزایش درد شود. به همین دلیل قبل از خرید حتما در مورد تشک های مدنظرتان تحقیق کنید.

مزایای تشک نرم

تشک نرم برای کسانی که در مراحل اولیه مشکلات کمر هستند توصیه می شود. همچنین تشک های نرم برای افراد سبک وزن تر توصیه می شود چرا که تشک سخت ممکن است به دلیل کم بودن فشار وارده اصلا فرو نرود و بیش از اندازه به بدن فشار وارد کند.

عموما یک تشک نرم برای افرادی که به پهلو می خوابند مناسب تر است، چرا که شانه ها و لگن ها را در آغوش می گیرد و همچنین در حالت خوابیدن به پهلو، انحنای طبیعی ستون فقرات را نیز بهتر حفظ می کند.

معایب تشک نرم

با این که تشک های نرم خیلی لوکس و راحت به نظر می رسند اما برای کسانی که عادت به خوابیدن به پشت یا روی شکم دارند، یا افرادی که وزن بالایی دارند، تشک نرم می تواند باعث ایجاد مشکلات کمر شود.

همچنین برای زوج ها نیز تشک نرم می تواند مناسب نباشد، بخصوص اگر یکی از زوجین وزن بالایی داشته باشد باعث فرو رفتن تشک شده و سطح تشک را برای دیگری ناهموار می سازد. پیدا کردن میزان سفتی مناسب برای هر دو زوج کار دشواری خواهد بود.

در بعضی موارد، تشک های نرم نسبت به تشک های سفت عمر مفید و دوام کمتری دارند. همچنین بهتر است هنگام خرید در نظر داشته باشید که همه تشک ها به مرور که استفاده می شوند نرم تر خواهند شد. در نتیجه تشکی که از ابتدا خیلی نرم باشد پس از مدت کوتاهی غیر قابل استفاده می شود.

تشک خیلی سفت و تشک خیلی نرم

زمانی که تشک خیلی نرم باشد، شکم داده و فرو می رود و در نواحی فرو رفته بدن نیز انحنای فرورفتگی تشک را به خود می گیرد. این اتفاق را اصطلاحا «اثر هاموک» می گویند که در آن بدن انحنایی غیر طبیعی پیدا می کند. همچنین تشک های خیلی نرم حرکت بدن را نیز دشوار و محدود می کنند که  در این شرایط شخص برای حفظ ثبات خود از عضلاتش استفاده می کند و در نتیجه استراحت و تجدید قوای کافی را در طول خواب به دست نمی آورد.

زمانی که تشک خیلی سفت و سخت باشد، ستون فقرات به خوبی حمایت نمی شود. تشک خیلی سفت حالت ارتجاعی کافی نخواهد داشت و راحتی مورد نیاز بدن را فراهم نمی کند. در تشک های سفت تنها شانه ها پشتیبانی خوبی دریافت می کنند و بدن در طول ستون فقرات شکلی S مانند به خود می گیرد.

میزان سفتی مناسب برای کمردرد بستگی به شرایط جسمی شخص دارد اما تصور غلطی که می گوید تشک خیلی سفت برای کمردرد خیلی خوب است ناشی از یک اشتباه رایج است.

چگونه تشک مناسب خود را انتخاب کنیم؟

یکی از راه های انتخاب تشک این است که به عادات خواب خودتان توجه کنید. برای افرادی که به پشت یا روی شکم می خوابند، تشک سفت بهتر است و برای افرادی که به پهلو می خوابند نرم بودن تشک مناسب تر خواهد بود.

نکته دومی که باید مد نظر قرار بگیرد وزن شخص می باشد. یک تشک سفت برای شخصی که وزن بیشتری دارد نرم خواهد بود و بر عکس فرد لاغر ممکن است از تشکی نرم تر نیز نتواند راحتی مد نظرش را دریافت کند. بطور عمومی برای افراد با وزن بیشتر تشک های سخت تر مناسب تر خواهند بود.

انتخاب تشکی که به شما احساس راحتی بیشتری بدهد و ترجیحات شما را بهتر برآورده سازد مهمترین نکته ای است که باید مدنظر قرار دهید البته هرگز نباید از حمایت و پشتیبانی ضروری برای حفظ سلامت ستون فقرات در حین خواب غفلت کنید. تشک نرم و راحت می تواند اغوا گر باشد اما در صورتی که نتواند پشتیبانی لازم را برای ستون فقرات شما فراهم آورد در طولانی مدت عوارض جبران ناپذیری برای سلامتی شما خواهد داشت.

در نهایت بهترین توصیه ای که می توان به خریداران تشک داشت این است که حتما قبل از خرید محصول مورد نظرشان را تست کنند و در صورت امکان از تکنولوژی های جدید از قبیل سنسورهای سنجش فشار برای حصول اطمینان از این که تشکی که می خرند پشتیبانی لازم را از ستون فقرات و مفاصل آن ها فراهم می آورد استفاده نمایند. امیدواریم سوال اصلی شما درباره اینکه شک نرم بهتر است یا تشک سفت حل شده باشد.

یاتاک پاشا این امکان را برای شما فراهم می آورد که ضمن تست محصولات متنوع این برند کالای خواب، از تکنولوژی بادی ترک، برای سنجش میزان فشار وارده بر کمر و عضلات در هر محصول برای هر شخص بطور اختصاصی آگاه شوید و هنگام خرید تشک انتخابی آگاهانه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *